• strefa pacjenta
  • strefa pacjenta
    pracujemy dla Was

poradnik pacjenta

Każdy pacjent chcący skorzystać z naszych usług powinien mieć ze sobą dowód osobisty. Pacjent nie musi mieć ze sobą dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie.

Przygotowanie pacjenta do badań laboratoryjnych
Właściwe przygotowanie się do badania jest warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników.

KREW
Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania, między godziną 7 a 10 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny18 (14 godz. dieta).

Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron istotna jest również pozycja ciała i pora dnia.

W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.

MOCZ
Do badania ogólnego moczu należy przynieść materiał w jednorazowym pojemniczku zakupionym w aptece. Mocz powinien mocz poranny. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a potem do uprzednio przygotowanego pojemniczka opisanego imieniem i nazwiskiem.

Badania moczu wykonuje się również w tzw. zbiórce dobowej. Niektóre wymagają dodania do zbiorki odpowiedniego stabilizatora i należy to zawsze ustalić z lekarzem. Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 10 ml).

W celu wykonania badania bakteriologicznego moczu należy zakupić w aptece podłoże transportowe (uromedium). Po porannej toalecie należy oddać mocz ze środkowego strumienia na płytkę (uważając by nie dotknąć płytki ), zakręcić w pojemniku i dostarczyć do laboratorium.

KAŁ
Pobieramy małą ilość do specjalnego pojemniczka. Służy do tego umieszczona w nim łopatka.  Ważne aby pobrany materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.

Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie.

Przygotowanie pacjenta do badań USG

USG NARZĄDÓW RODNYCH / USG MIEDNICY MNIEJSZEJ  przez powłoki brzuszne
Badanie wykonywane jest przy pełnym pęcherzu (wypić ok. 1,5 l niegazowanej wody na ok. 1 godz. przed badaniem i nie oddawać moczu).

USG NARZADÓW RODNYCH transvaginalna
Opróżnić pęcherz na godzinę przed badaniem.

USG DOPPLER NARZĄDU RODNEGO
Opróżnić pęcherz na godzinę przed badaniem.

USG JAMY BRZUSZNEJ
(wątroba, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, nadnercza, aorta, przestrzeń zaotrzewnowa, pęcherz moczowy)
- badanie morfologiczne Pacjent musi być na czczo, czyli nie pić i nie jeść min. 6 godz. przed badaniem, starać się utrzymać mocz w pęcherzu.

USG JAMY BRZUSZNEJ I UKŁADU MOCZOWEGO Z OCENĄ PROSTATY U MĘŻCZYZN
(wątroba, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, nadnercza, aorta, przestrzeń zaotrzewnowa, pęcherz moczowy, prostata i zalegania po mikcji)
- badanie morfologiczne i czynnościowe. Pacjent musi być na czczo, czyli nie pić i nie jeść min. 6 godz. przed badaniem. Wypełnić pęcherz (wypić ok. 1,5 l niegazowanej wody) na ok. 1 godz. przed badaniem i nie oddawać moczu.

USG PROSTATY przez powłoki brzuszne
Pacjent musi być na czczo, czyli nie pić i nie jeść min. 6 godz. przed badaniem. Wypełnić pęcherz (wypić ok. 1,5 l niegazowanej wody) na ok. 1 godz. przed badaniem i nie oddawać moczu. USG PIERSI Badanie wykonywane jest jest między 5 a 15 dniem cyklu.

USG PIERSI
Badanie wykonywane jest między 5 a 15 dniem cyklu.
Dęblin, ul. Okólna 18

tel. 780 126 025
81 888 49 03
e-mail: zdrowiedeblin@wp..pl
Wszystkie prawa zastrzeżone ©2013 zdrowiedeblin.pl