buttony wszystkie

specjalistyka
diagnostyka
strefa pacjenta

partnerzy

  • punkt optyczny
  • medicover
  • INTER ubezpieczenia
  • luxmed
  • PZU
  • POLMED

BADANIE TRZECIEGO MIGDAŁKA U DZIECI - Videofiberoskopia

W Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich ,,Zdrowie” badanie wykonuje specjalista lek. med. Arkadiusz Kasztelan.
Trzeci migdałek to nic nadzwyczajnego. Występuje u niemal wszystkich dzieci i ma za zadanie chronić układ oddechowy przed drobnoustrojami. Im więcej odporności nabywa dziecko, tym mniej potrzebny staje się dodatkowy migdał, dlatego z czasem zanika. Zdarza jednak odwrotna sytuacja – migdałek jest przerośnięty. Jak rozpoznać tę dolegliwość?

Cel badania
Fiberoskopia ma za zadanie ocenić stan trzeciego migdałka u dziecka. Badanie przeprowadzane jest także przy okazji innych schorzeń układu oddechowego w diagnostyce laryngologicznej, np. w celu rozpoznania nowotworu przełyku czy zaburzeniach połykania.

Jak przebiega badanie?
Do badania wykorzystywany jest specjalny przyrząd – fiberoskop. Ma on postać cienkiego przewodu, w którym znajduje się kamera. Daje ona obraz na monitorze, dzięki któremu bez problemu ocenić można wielkość i stan migdałków.
Fiberoskopia umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w obrębie górnych dróg oddechowych, począwszy od jamy nosa, poprzez nosogardło i gardło środkowe, aż po krtań i gardło dolne. Dzięki badaniu można także ocenić stan ujścia gardłowych trąbek słuchowych.Poza tym badanie jest praktycznie bezbolesne i trwa kilka minut, w związku z tym jest mniej traumatyczne dla dziecka.

Co po badaniu?
Jeżeli migdałek jest prawidłowej wielkości (zmniejsza się z wiekiem), wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jest powiększony, lekarz zleci antybiotykoterapię. W przypadku niepowodzenia leczenia farmakologiczngo, skieruje malucha na zabieg wycięcia trzeciego migdałka.
Wszelkie informacje można uzyskać w rejestracji naszej placówki lub telefonicznie.
Dęblin, ul. Okólna 18

tel. 81 888 49 03
e-mail: zdrowie@zdrowiedeblin.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone ©2013 zdrowiedeblin.pl